jak się robi sitodruk? part one

Pamiętam, że zanim dowiedziałam się co i jak, technika wykonywania nadruków była dla mnie kompletną zagadką. Dlatego chciałabym przybliżyć podstawowe „know-how” techniki sitodruku i pracy nad projektem pod tym kątem; także po to, żeby łatwiej było myśleć Wam o projektach, które chcielibyście u mnie zrealizować;).

Ta fantastyczna technika używana była od XVII wieku do zdobienia kimon w Japonii, a następnie rozwijała się od lat 30 stych XX wieku w USA wraz ze sztuką współczesną, dzięki czemu powstały podstawy nowoczesnej grafiki użytkowej- nie tylko samej serigrafii. Wiele interesujących prac zostało stworzonych eksperymentalnie przez artystów pop- i op- artu, co  zaowocowało powstaniem nowej formy wyrazu pozwalającej na dotarcie do szerszych kręgów użytkowników- np. poprzez plakat. Sitodruk był jedną z technik grafiki pozwalającej na uzyskanie dużej ilości odbitek z matrycy przygotowanej przez artystę i tym samym przybliżenie ogółowi jego twórczości. Nie od rzeczy jest także możliwość korzystania z wariantowania zestawów kolorystycznych w obrębie jednego projektu. Nie trzeba tłumaczyć jak wielkie ma to znaczenie w drukowaniu tkanin, ale o tym w następnym poście.

W dalszym ciągu używa się równolegle sitodruku w grafice użytkowej, artystycznej i zdobieniu tkanin. Zobaczcie przykłady prac inspirowanych klimatem USA przez twórców zza oceanu, powstałych w XX wieku.

Schenk Screen Shot 2013-03-02 at 2.50.04 PM

Bill Schenk, inspiracje Zachodem R. Halls, seria „See America”, „Welcome to Montana”

Film z wystawy Schenka , polecam!

Jak widzicie, prace operują prostym układem bardzo starannie dobieranych zestawów kolorów i dużą plamą, wymuszając śmiałe myślenie projektowe i oraniczając zakres stosowanych środków do minimum, kładąc nacisk raczej na ich wyraz.

Wróćmy jednak do technologii:).

Podstawą sitodruku jest, jak sama nazwa wskazuje- sito, obecnie używa się ram aluminiowych lub drewnianych z naciągniętą siatką nylonową- i takie stosujemy w Maqu, pierwotnie używano nici jedwabnych, bawełnianych, a nawet…ludzkich włosów!

WP_000115

Sita pracowni Maqudesign, szczegóły

Na sito nakładamy za pomocą specjalnej rynienki emulsję światłoczułą zakupioną gotową, oraz, po jej wyschnięciu, przygotowany wcześniej projekt i naświetlamy. Wzór może powstać jako nadruk na przezroczystym medium, ręczna praca monochromatyczna- tuszem lub farbą, wycinanka, kolarz, rysunek na płaszczyźnie sita (wersja dla odważnych)… Sito z szablonem zostają naświetlone mocnym światłem; ciemne części projektu nie ulegają światłoutwardzeniu, dzięki czemu można je następnie usunąć z siatki wodą. Powstaje szablon.

zdjęcie 1

Przygotowany wzór z rysunkami Krakowa autorstwa M.Adamskiej, realizacja dla Off-concept

W tym miejscu kończy się technologia- ale i ogranicza nasz wpływ na późniejszy kształt pracy- a zaczyna zabawa. Zapraszam do poczytania o samej technice druku w kolejnym poście, tymczasem przypomnę jeszcze prace najbardziej znanego twórcy pop-artu, stosującego sitodruk- Andy Warhola w cyklu portretów sławnych ludzi… Jeśli interesuje Cię sitodruk i nie chcesz przegapić kolejnym postów, subskrybuj mojego bloga, lub obserwuj stronę pracowni na facebooku.

warhol3152

pobrane (2) pobrane (1)

Jedna uwaga do wpisu “jak się robi sitodruk? part one

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s